Otsese juhi roll enesearengu toetamisel organisatsioonis
Tänases ühiskonnas on eneseareng muutunud inimese jaoks liikumapanevaks jõuks nii organisatsioonides kui ka isiklikus elus.
Foto: Krakenimages, unsplash
Ettevõtte juhtidel on väga oluline roll töötajate mitmekülgse arengu toetamisel
Andragoogika magistrant Astrid Arutamm uuris oma magistritöös, kui oluliseks peavad Maksu- ja Tolliameti töötajad juhi tuge enesearengul ning kas nad tunnevad, et organisatsioon toetab nende enesearengut. Lisaks uuriti koolitustega seotud info liikumist organisatsioonis.
Astrid kirjeldab, kui oluline on transformatiivse juhtimisstrateegia juures innustada ja motiveerida töötajat selleks, et ta näeks oma tõelist potentsiaali ja tegeleks täiendavalt enda arendamisega. Üks ühele vestluses on võimalik luua usaldusväärne suhe otsese juhi ja töötaja vahel, mis tagab turvalise tagasisidestamise ja avatuse arenguvajaduste arutelus.
Kõrge töömotivatsioon tagab pikaajalise töötaja
Töötava inimese jaoks on väga oluline enesearendamise võimaldamine nii valdkondlikult kui ka muudel teda huvitavatel teemadel. Töö võib aja jooksul muutuda üsnagi rutiinseks, mistõttu inimene tüdineb tööst. Enesearendamine on hea võimalus seda riski vähendada. Organisatsiooni juhil on oluline roll märgata töötaja motivatsiooni langust ning suunata töötaja näiteks koolitusele, mis võiks tuua talle uusi teadmisi või pakkuda meeldetuletust mõnes vähem praktiseeritud tegevusvaldkonnas.
Arenguvestluse kaks tahku
Arenguvestluse eesmärk on viia läbi usaldusväärne vestlus, mille käigus selgitatakse välja nii töötaja kui ka organisatsiooni väärtused ning nende eesmärkide ühtivus ja täitmise võimalused. Astridi läbiviidud küsitluses selgus, et hetkel toimuvad arenguvestlused ei täida oma eesmärki. Töötajad suhtuvad arenguvestlusesse kui kontrolli ja ei näe seda kui võimalust arutada enda soove või jagada tähelepanekuid. Nad näevad seda pigem kohustusena oma eesmärgid kord aastas kirja panna ja see tekitab hirmu.
Olulisemaks peavad nad Maksu- ja Tolliametis regulaarselt läbiviidavaid otsese juhi ja töötaja üks ühele vestlusi. Nende käigus selguvad töötaja arengukohad ja tegevused, mida töötaja teeb väga hästi. Seega on kõige olulisem juhi ja alluva suhtlus ja koostöö, mis peab olema mõlema jaoks edasiviiv. Sisukad vestlused soosivad töötajat kogu oma potentsiaali kasutama ja motiveerivad rohkem panustama oma organisatsiooni arengusse.
Astridi uuringu tulemused toovad esile, et töötajate potentsiaali ja transformatiivse juhtimise strateegiat kasutades on võimalik innustada töötajat olema rohkem valmis oma tõelisi oskusi arendama ning nende kaudu organisatsiooni töösse panustama.
Töötajate arendamine
Minul oli hea meel lugeda, et suurem osa töötajaid tunneb enesearengu toetamist, kuid leidus ka vastupidiseid olukordi.
Töötades igapäevaselt tööl juhi rollis, märkasin magistritööd lugedes, et kommunikatsioonis on puudusi, kuna oluline informatsioon töötajatele on kirjas küll eeskirjades, kuid seda pole tuvastatud või on see ununenud. Enesearengu võimalused organisatsioonis on oluline kõigile nähtavale tuua, nii juhtidele kui ka töötajatele.
Antud töös tõid Maksu- ja Tolliameti töötajad välja kaks asjaolu: esiteks tööandja küll toetab nende enesearengut, aga ei toeta sellega seotud koolituste tasumist. Teiseks ei olnud töötajad teadlikud, et soovides osaleda enda poolt kinni makstud koolitusel, on vastavalt täiskasvanute koolitusseadusele võimalus vormistada endale koolitusel osalemise päevaks tasustatud õppepuhkust.
Uuringu põhjal võib juhtidele anda kaks soovitust: märka töötajat ja tema potentsiaali, motiveeri ja tunnusta; teiseks hoia korras organisatsioonisisesed suhted ja kommunikatsioon, et tagada kõigile informatsiooni kättesaadavus ja ühine mõistmine.
Vestluses Astridiga ütles ta, et peale vanemapuhkuselt tööle naasmist on tema soov tõsta töötajate teadlikkust koolituste ja õppepuhkuse kasutamise võimalustest.
Autor: Virge Ratassepp, Tallinna Ülikooli andragoogika eriala magistrant
Artikkel on valminud TLÜ 2023. aasta kevadsemestri kursusel „Kommunikatsioonioskused elukestvas õppes“
- Arutamm, A. (2022). Organisatsiooni ning otsese juhi roll enesearengu toetamisel Maksu- ja Tolliameti näitel. [Magistritöö. Tallinna Ülikool]. ETERA